BJJ / Submission Fighting

BJJ / Submission Fighting

Treningi odbywają się na dynamicznym tatami o powierzchni 150 m2.
Prowadzone są przez trenerów o najwyższych kwalifikacjach.

BJJ – grupa przeznaczona dla amatorów w każdym wieku, także tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z brazylijskim jiu-jitsu.

Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce z jednym przeciwnikiem. Walka w brazylijskim jiu-jitsu odbywa się głównie w parterze. Taktyka polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, unieruchomieniu go i wykonaniu techniki kończącej- dźwigni bądź duszenia, zmuszającej przeciwnika do poddania się. Zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu walczą w zwarciu, co dodatkowo utrudnia ich przeciwnikom wykonywanie uderzeń.

Submission Fighting –  powstała w latach 90 XX wieku jako formuła walki zapaśniczej z “wykończeniami” (ang. submission),  tj. technikami kończącymi, takimi jak dźwignie i duszenia.

Walka toczy się jedynie przy użyciu chwytów, zabronione są uderzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych zapasów dozwolone jest korzystanie z dźwigni (na stopę, kolano, nadgarstek, łokieć i bark) oraz duszeń (poza uciskiem na krtań i  tchawicę).

Walka toczy się na zapaśniczej macie a zwycięstwo odnosi się przez poddanie się rywala, decyzję sędziego o przerwaniu walki lub po upływie regulaminowego czasu, na punkty.

Formuła ta została stworzona, aby umożliwić zawodnikom różnych stylów opartych na chwytach rywalizację na prostych i jednoznacznych zasadach. Startują w niej przede wszystkim zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu
a także luta livre, judo, zapasów i sambo.

Twórcą tej formuły Abu Dhabi Combat Club (ADCC) która zawarła umowę o współpracy z FILA (Międzynarodową Federacją Związków Zapaśniczych), której finalnym efektem ma być zaliczenie w przyszłości submission fightingu w poczet dyscyplin olimpijskich.